U bent hier

Home

06-08-2016 Lessive - Rochefort ~ Basse Wimbe

Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert

Op zaterdag 6 augustus 2016 heeft de Werkgroep Bladmineerders voor de eerste keer het gebied ‘Basse Wimbe’ te Rochefort bezocht. Deze site wordt beheerd door Natagora en ligt in de gemeentes Lessive en Ave-et-Auffe, dichtbij de antennes van Lessive. Het is een vrij groot bos met rondom akkers en weilanden bestaand uit bloemrijke boorden en begraasde stukken. Basse Wimbe is één van de vochtigste biotopen die we reeds bezocht hebben dit jaar.
 
Soortenlijst
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
2 mijnen van Bucculatrix bechsteinella (meidoornooglapmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
4 mijnen van Bucculatrix ulmella (eikenooglapmot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
23 mijnen van Euspilapteryx auroguttella (hertshooisteltmot) op Hypericum spec. (hertshooi spec.)
2 mijnen van Parornix anglicella (meidoornzebramot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
7 mijnen van Parornix devoniella (gewone zebramot) op Corylus avellana (hazelaar)
2 mijnen van Phyllonorycter acerifoliella (Spaanse aakvouwmot) op Acer campestre (Spaanse aak)
2 mijnen van Phyllonorycter cerasicolella (kersenvouwmot) op Prunus avium (zoete kers)
9 mijnen van Phyllonorycter coryli (hazelaarblaasmot) op Corylus avellana (hazelaar)
1 mijn van Phyllonorycter corylifoliella (vruchtboomvouwmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
6 mijnen van Phyllonorycter esperella (haagbeukblaasmijnmot) op Carpinus betulus (haagbeuk)
1 mijn van Phyllonorycter klemannella (goudrugelzenvouwmot) op Alnus glutinosa (zwarte els)
125 mijnen van Phyllonorycter lautella (prachteikenvouwmot) op Quercus robur (zomereik)
4 mijnen van Phyllonorycter maestingella (beukenvouwmot) op Fagus sylvatica (beuk)
6 mijnen van Phyllonorycter nicellii (hazelaarvouwmot) op Corylus avellana (hazelaar)
7 mijnen van Phyllonorycter oxyacanthae (meidoornvouwmot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
6 mijnen van Phyllonorycter tenerella (haagbeukvouwmot) op Carpinus betulus (haagbeuk)
 
- Heliozelidae (zilvervlekmotten):
1 uitsnede van Heliozela sericiella (eikenzilvervlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
- Momphidae (wilgenroosjesmotten)
2 mijnen van Mompha langiella (zwarte heksenkruidmot) op Circaea lutetiana (groot heksenkruid)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
2 mijnen van Ectoedemia septembrella (hertshooimineermot) op Hypericum perforatum (sint-janskruid)
3 mijnen van Stigmella aceris (akenmineermot) op Acer campestre (Spaanse aak)
6 mijnen van Stigmella floslactella (hazelaarmineermot) op Corylus avellana (hazelaar)
3 mijnen van Stigmella hybnerella (meidoornmineermot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
11 mijnen van Stigmella microtheriella (maagdelijke mineermot) op Carpinus betulus (haagbeuk) en Corylus avellana (hazelaar)
5 mijnen van Stigmella plagicolella (pruimenballonmot) op Prunus spinosa (sleedoorn)
2 mijnen van Stigmella regiella (veelkleurige mineermot) op Crataegus monogyna (éénstijlige meidoorn)
1 mijn van Stigmella salicis (gewone wilgenmineermot) op Salix spec. (wilg spec.)
1 mijn van Stigmella tityrella (zigzagbeukenmineermot) op Fagus sylvatica (beuk)
 
- Tischeriidae (vlekmineermotten):
2 mijnen van Tischeria ekebladella (gewone eikenvlekmot) op Quercus robur (zomereik)
 
Kokers (Coleophoridae – kokermotten)
1 koker van Coleophora ibipennella (geelsnuiteikenkokermot) op Quercus robur (zomereik)
 
Nachtvlinders
- Crambidae (grasmotten):
5x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
7x Chrysoteuchia culmella (gewone grasmot)
1x Pleuroptya ruralis (parelmoermot)
 
- Erebidae (spinneruilen)
1x Diarsia sannio (roodbandbeer)
1x Euclidia glyphica (bruine daguil)
1x Rivula sericealis (stro-uiltje)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Anacampsis populella (populierenspikkelpalpmot)
 
- Geometridae (spanners):
1x Epirrhoe tristata (bonte bandspanner)
1x Minoa murinata (bruin spannertje)
 
- Noctuidae (uilen):
2x Autographa gamma (gamma-uil)
1x Idaea biselata (schildstipspanner)
1x Noctua pronuba (huismoeder)
 
- Tortricidae (bladrollers)
1x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
 
Dagvlinders
- Hesperiidae (dikkopjes):
5x Ochlodes sylvanus (groot dikkopje)
 
- Lycaenidae (blauwtjes):
2x Lycaena tityrus (bruine vuurvlinder)
 
- Nymphalidae (aurelia’s):
9x Argynnis paphia (keizersmantel)
1x Coenonympha pamphilus (hooibeestje)
1x Limenitis camilla (kleine ijsvogelvlinder)
21x Maniola jurtina (bruin zandoogje)
3x Melanargia galathea (dambordje)
6x Pararge aegeria (bont zandoogje)
14x Pyronia tithonus (oranje zandoogje)
1x Vanessa atalanta (atalanta)
1x Vanessa cardui (distelvlinder)
 
- Pieridae (witjes):
7x Gonepteryx rhamni (citroenvlinder)
2x Pieris brassicae (groot koolwitje)
1x Pieris napi (klein geaderd witje)
3x Pieris rapae (klein koolwitje)
 
Vooraleer we naar Han-sur-Lesse afgezakt waren om te gaan eten, zijn we vlug nog eens gestopt aan een kalkrijke zone genaamd Tienne d’Aise.
 
Bladmijnen
- Bucculatricidae (ooglapmotten):
2 mijnen van Bucculatrix bechsteinella (meidoornooglapmot) op Pyrus pyraster (wilde peer)
 
- Nepticulidae (dwergmineermotten):
7 mijnen van Stigmella pyri (perenbladmineermot) op Pyrus pyraster (wilde peer)
 
Nachtvlinders
- Geometridae (spanners):
4x Scotopteryx luridata (late bremspanner)
 
- Noctuidae (uilen):
5x Autographa gamma (gamma-uil)
 
- Sesiidae (wespvlinders):
4x Synanthedon vespiformis (eikenwespvlinder) op feromoon VESP.
 
Dagvlinders
- Lycaenidae (blauwtjes):
4x Aricia agestis (bruin blauwtje)
9x Lysandra coridon (bleek blauwtje)
 
- Nymphalidae (aurelia’s):
1x Lasiommata maera (rotsvlinder)
1x Polygonia c-album (gehakkelde aurelia)
17x Pyronia tithonus (oranje zandoogje)
2x Vanessa cardui (distelvlinder)
 
De nachtvangst ging door in Basse Wimbe te Lessive. De weersomstandigheden waren niet optimaal: onbewolkt, windstil, fris en vochtig. Toen het zonnetje nog over de bossen scheen was het nog aangenaam met 21 °C, maar van het moment dat de zon weg was, zakte de temperatuur pijlsnel. We startten de nachtvangst om 21u45 bij een temperatuur van 15 °C. De lichtvangst werd beëindigd om 05u20. Het was fris (9 °C) en mistig.
 
Op wijntouw:
- Erebidae (spinneruilen):
1x Catocala promissa (eikenweeskind)
2x Catocala sponsa (karmozijnrood weeskind)
 
- Noctuidae (uilen)
7x Amphipyra pyramidea (piramidevlinder)
1x Cosmia trapezina (hyena)
 
Op licht:
- Coleophoridae (kokermotten):
1x ♂ Coleophora trifolii (lichte metaalkokermot) – PRE.SW.1237.16.M.LES.5
 
- Crambidae (grasmotten):
9x Acentria ephemerella (duikermot)
1x Agriphila inquinatella (moerasgrasmot)
119x Agriphila straminella (blauwooggrasmot)
2x Agriphila tristella (variabele grasmot)
2x Chrysoteuchia culmella (gewone grasmot)
5x Elophila nymphaeata (waterlelievlinder)
1x Eudonia delunella (zwartvlekgranietmot)
1x ♀ Eudonia truncicolella (nazomergranietmot) – PRE.SW.1238.16.F.LES.6
1x Evergestis pallidata (bonte valkmot)
1x Nomophila noctuella (luipaardlichtmot)
3x Parapoynx stratiotata (krabbenscheermot)
6x Pleuroptya ruralis (parelmoermot)
1x Udea prunalis (grijze kruidenmot)
 
- Drepanidae (eenstaartjes):
3x Drepana curvatula (bruine eenstaart)
1x Drepana falcataria (berkeneenstaart)
27x Habrosyne pyritoides (vuursteenvlinder)
17x Thyatira batis (braamvlinder)
1x Watsonalla binaria (gele eenstaart)
 
- Elachistidae (grasmineermotten):
3x Elachista maculicerusella (grijsgevlekte grasmineermot)
 
- Erebidae (spinneruilen):
11x Arctia caja (grote beer)
5x Catocala promissa (eikenweeskind)
2x Catocala sponsa (karmozijnrood weeskind)
8x Diarsia sannio (roodbandbeer)
2x Eilema complana (streepkokerbeertje)
7x Eilema depressa (naaldboombeertje)
4x Eilema lurideola (plat beertje)
1x Eilema griseola (glad beertje)
12x Euproctis similis (donsvlinder)
1x Hypena proboscidalis (bruine snuituil)
7x Lymantria monacha (nonvlinder)
23x Miltochrista miniata (rozenblaadje)
15x Phragmatobia fuliginosa (kleine beer)
1x Paracolax tristalis (gele snuituil)
203x Rivula sericealis (stro-uiltje)
2x Scoliopteryx libatrix (roesje)
 
- Gelechiidae (palpmotten):
1x Aproaerema anthyllidella (wondklaverpalpmot)
2x ♂ Monochroa lutulentella (spireaboegsprietmot) – PRE.SW.1235.16.M.LES.3 & PRE.SW.1236.16.M.LES.4 – Deze soort is nieuw voor de provincie Namen!
1x Psoricoptera gibbosella (eikenborsteltje)
1x Recurvaria leucatella (gordelpalpmot)
 
- Geometridae (spanners):
2x Abraxas grossulariata (bonte bessenvlinder)
1x Asthena albulata (wit spannertje)
5x Cabera pusaria (witte grijsbandspanner)
2x Cabera exanthemata (bruine grijsbandspanner)
3x Camptogramma bilineata (gestreepte goudspanner)
1x Colostygia pectinataria (kleine groenbandspanner)
1x Cyclophora annularia (nekspindertje)
12x Cyclophora linearia (gele oogspanner)
6x Cyclophora punctaria (gestippelde oogspanner)
1x ♂ Cyclophora ruficiliaria (geelbruine oogspanner) – PRE.SW.1234.16.M.LES.2
6x Ecliptopera silaceata (marmerspanner)
2x Ennomos alniaria (geelschouderspanner)
4x Epirrhoe alternata (gewone bandspanner)
5x Epirrhoe tristata (bonte bandspanner)
1x Eupithecia spec.
5x Idaea aversata (grijze stipspanner)
1x Idaea biselata (schildstipspanner)
1x Idaea dimidiata (vlekstipspanner)
2x Jodis lactearia (melkwitte zomervlinder)
1x ♀ Lampropteryx otregiata (donkere walstrospanner) – PRE.SW.1233.16.F.LES.1 – Deze waarneming is de tweede voor België en de soort is ook nieuw voor de provincie Namen. De eerste waarneming was uit de provincie Luxemburg in Durbuy op 16.v.2015 (Wullaert, 2015 – Phegea 43 (3) 01.ix.2015)
8x Lomaspilis marginata (gerande spanner)
3x Macaria alternata (donker klaverblaadje)
3x Macaria liturata (gerimpelde spanner)
3x Macaria notata (klaverblaadje)
1x Melanthia procellata (witvlekbosrankspanner)
1x Opisthograptis luteolata (hagedoornvlinder)
1x Peribatodes ilicaria (donkere spikkelspanner)
7x Peribatodes rhomboidaria (taxusspikkelspanner)
4x Perizoma alchemillata (hennepnetelspanner)
2x Philereme transversata (wegedoornspanner)
1x Selenia dentaria (herculesje)
2x Timandra comae (lieveling)
1x Xanthorhoe spadicearia (bruine vierbandspanner)
 
- Gracillariidae (mineermotten):
2x Aspilapteryx tringipennella (weegbreesteltmot)
12x Caloptilia alchimiella (goudvleksteltmot)
1x Euspilapteryx auroguttella (hertshooisteltmot)
 
- Lasiocampidae (spinners):
3x Dendrolimus pini (dennenspinner)
5x Euthrix potatoria (rietvink)
1x Lasiocampa quercus (hageheld)
 
- Noctuidae (uilen):
1x Abrostola triplasia (donker brandnetelkapje)
4x Acronicta auricoma (goudhaaruil)
2x Acronicta rumicis (zuringuil)
1x Amphipyra pyramidea (piramidevlinder)
4x Apamea monoglypha (graswortelvlinder)
4x Autographa gamma (gamma-uil)
6x Colocasia coryli (hazelaaruil)
50x Cosmia trapezina (hyena)
2x Craniophora ligustri (schedeldrager)
4x Denticucullus pygmina (zeggeboorder)
7x Diachrysia chrysitis (koperuil)
1x Diarsia rubi (gewone breedvleugeluil)
1x Hoplodrina ambigua (zuidelijke stofuil)
2x Mythimna albipuncta (witstipgrasuil)
1x Noctua comes (volgeling)
5x Noctua janthina (kleine breedbandhuismoeder)
3x Noctua fimbriata (breedbandhuismoeder)
51x Noctua pronuba (huismoeder)
23x Ochropleura plecta (haarbos)
3x Plusia festucae (goudvenstertje)
1x Trachea atriplicis (meldevlinder)
7x Xestia sexstrigata (zesstreepuil)
1x Xestia c-nigrum (zwarte-c-uil)
 
- Notodontidae (tandvlinders):
1x Clostera anachoreta (kleine wapendrager)
1x Furcula bicuspis (berkenhermelijnvlinder)
1x Furcula furcula (kleine hermelijnvlinder)
13x Notodonta dromedarius (dromedaris)
6x Notodonta ziczac (kameeltje)
5x Pheosia gnoma (berkenbrandvlerkvlinder)
1x Pheosia tremula (brandvlerkvlinder)
2x Pterostoma palpina (snuitvlinder)
1x Ptilodon capucina (kroonvogeltje)
1x Stauropus fagi (eekhoorn)
1x Thaumetopoea processionea (eikenprocessierups)
 
- Oecophoridae (sikkelmotten):
1x Crassa unitella (zwamboorder)
2x Harpella forficella (bruine molmboorder)
 
- Peleopodidae (vuurmotten):
19x Carcina quercana (vuurmot)
 
- Pyralidae (lichtmotten):
1x Acrobasis repandana (oranje eikenlichtmot)
4x Acrobasis suavella (roodstreepmutsjeslichtmot)
32x Acrobasis tumidana (rode eikenlichtmot)
1x Cryptoblabes bistriga (boslichtmot)
4x Endotricha flammealis (strooiselmot)
10x Phycita roborella (eikenlichtmot)
 
- Sphingidae (pijlstaarten):
1x Deilephila elpenor (groot avondrood)
2x Laothoe populi (populierenpijlstaart)
1x Sphinx ligustri (ligusterpijlstaart)
 
- Tortricidae (bladrollers):
1x Acleris forsskaleana (kleine boogbladroller)
1x Acleris holmiana (rode driehoekbladroller)
1x Acleris laterana (variabele driehoekbladroller)
1x Agapeta hamana (distelbladroller)
1x Agapeta zoegana (kanariepietje)
1x Apotomis betuletana (berkenmarmerbladroller)
1x Archips podana (grote appelbladroller)
10x Celypha lacunana (brandnetelbladroller)
2x Celypha striana (paardenbloembladroller)
33x Cydia splendana (gewone spiegelmot)
2x Eudemis porphyrana (schaduwfruitbladroller)
1x Eudemis profundana (bonte fruitbladroller)
7x Lathronympha strigana (hertshooibladroller)
2x Notocelia uddmanniana (bramenbladroller)
8x Pandemis cerasana (kersenbladroller)
1x Spilonota ocellana (rode knopbladroller)
1x Zeiraphera isertana (grootkopbladroller)
 
- Yponomeutidae (spinselmotten):
1x Yponomeuta plumbella (grootvlekstippelmot)
 
Naar gelang de vochtige en koude omstandigheden toch nog 145 soorten, 1015 exemplaren kunnen optekenen.
 

Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Syanthedon vespiformis - Lessive ~ Tienne d'Aise (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Heliozela sericiella - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Mompha langiella - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Parornix devoniella - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Lycaena tityrus - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Melanargia galathea - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Carcina quercana - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Catocala promissa - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Catocala sponsa - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Cyclophora annularia - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Cyclophora ruficiliaria - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Melanthia procellata - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Peribatodes ilicaria - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Plusia festucae - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Xestia sexstrigata - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Vanmeerbeeck Philippe
Sfeer - Lessive ~ Basse Wimbe (Namen) 06-08-2016 ©Steve Wullaert